1. Yo-yo Diyet

 Kendinizi bir diyet tuzağına düşerken bulmak kolay olabilir. Medya sürekli olarak en son diyet trendini sansasyonel hale getirirken, müşterilerimin çoğu her yeni diyette daha iyi sağlık, kilo kaybı ve daha iyi kan şekeri elde etmelerine yardımcı olacak “tek” olabileceğine inanarak umut buluyor. Ne yazık ki, oradaki popüler diyetlerin çoğu bilimsel kanıtlarla çok az veya hiç desteklenmiyor ve uzun vadede nadiren sürdürülebilir. Diyet bandwagonunu atlama ve kapatma eğilimi, enerji seviyelerini, hormonları, ruh halini ve en önemlisi kan şekerinizi etkileyebilecek kısa sürede aşırı ağırlık dalgalanmaları da dahil olmak üzere vücut için çok fazla karışıklığa neden olabilir. sabitleme. Aslında, karbonhidratları tamamen ortadan kaldıran bazı diyet eğilimleri, insülin alan veya diyabetle ilgili diğer ilaçları kullanan diyabetli bir kişi için düpedüz tehlikeli olabilir.Yo-yo diyetiyle mücadele eden ve kilo verme veya diyabet yönetimine uzun vadeli, sürdürülebilir bir çözüm arayan biriyseniz, Kayıtlı Diyetisyen Beslenme Uzmanından veya Sertifikalı Diyabet Eğitimcisinden destek isteyin. En iyi "diyet" sürdürülebilir, tatmin edici ve genel sağlık hedeflerinizi destekleyen bir diyettir.

 2. Aşırı içme

 Aşırı alkol tüketimi, kısa sürede çok miktarda alkol tüketilmesi anlamına gelir. Herkes için tehlikeli bir alışkanlıktır, ancak özellikle kan şekeri yönetimini çok zorlaştırdığı için diyabetli olanlar için tehlikeli bir alışkanlıktır. Yüksek miktarda alkol tüketimi kan şekerini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda sık tüketildiğinde vücuttaki insülin direncini de artırabilir.Ulusal Alkol Suistimali ve Alkolizm Enstitüsü'ne göre, tıkınırcasına içme, erkekler için bir kerede 5 veya daha fazla alkollü içecek veya geçen ay en az bir gün içinde kadınlar için 4 veya daha fazla içecek olarak tanımlanmaktadır.Aşırı içki içmekte zorlanıyorsanız ve destek aramaya hazırsanız, başlamak için bir arkadaşınıza veya sevdiğiniz birine güvenmeyi düşünün - veya nereden başlayacağınız konusunda rehberlik edebilecek bir profesyonelle doğrudan iletişime geçin.

 3. Yerleşik Olmak

 Egzersiz yapmak ve fiziksel olarak aktif bir yaşam tarzını sürdürmek bizim için iyi ve diyabet gibi durumları kontrol etmede yardımcı olan yeni bir haber değil. Ancak egzersizin önemi daha da belirginleşti: Araştırmalar, çok uzun bir süre oturmanın, sigara içmek kadar sağlığınıza zarar verebileceğini göstermiştir!Aktif bir yaşam tarzına liderlik etmek, diyabetin daha iyi yönetilmesinin yanı sıra hayatı tehdit eden birçok durumu ortadan kaldırmanın anahtarıdır. İngiltere'de yapılan bir çalışmada, araştırmacılar fiziksel aktivite olmadan sadece 14 günün vücutta daha yüksek yağ seviyeleri ve insülin direnci de dahil olmak üzere önemli değişikliklere neden olabileceğini buldular.İyi haber şu ki, sağlık risklerinizin gidişatını değiştirmek için bir maraton koşucusu olmak ya da bir spor salonu üyeliğine sahip olmak zorunda değilsiniz.İşteyken her 30 dakikada bir ayakta durmak veya arabanızı daha uzaklara park etmek gibi küçük, günlük eylemler, vücudunuzun çok uzun süre hareketsiz kalmasını önlemeye yardımcı olabilir. Biraz yaratıcılık ve planlama gerektirebilir, ancak gün boyunca aktif kalmak, özellikle diyabetle yaşarken genel sağlığı korumak için çok önemlidir.

 4. Stresin Hayatınızı Devralmasına İzin Verme

 Stres kaçınılmazdır, ancak stresi nasıl yaşayacağınızı ve stresi nasıl yöneteceğinizi, stresle ilişkili sağlık riskleri geliştirme duyarlılığınızı belirleyebilir. Artmış kan basıncı, azalan insülin duyarlılığı ve kilo alımı gibi şeylerin hepsi uzun süre yönetilmediğinde strese bağlanmıştır.Dahası, kronik olarak yüksek stres seviyeleri ile yaşamak uyku kalitenizi kötüleştirebilir, stres yeme olasılığını artırabilir ve stres hormonlarını artırabilir - bu da her biri kan şekerini günlük olarak yönetmeyi zorlaştırır.Stresinizi yönetmek zor mu? Her gün küçük anlarla başlamayı deneyin ve stres rahatlama taktikleri uygulamaya odaklanın. Nefes alma tekniklerini kullanmak, yürüyüş yapmak ve stresli durumlardan uzaklaşmak için kasıtlı molalar vermek, gün boyunca stres hormonlarını ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Egzersiz, stres hormonlarını ve kan şekerini kontrol altında tutmanın başka bir harika yoludur.Stresiniz bu tür tekniklerin kesmediği bir noktaya ulaştıysa, lisanslı bir danışmandan biraz destek almaktan çekinmeyin.

 5. Hazırlıksız Olmak

 Tüm hayatınız boyunca diyabetle yaşıyor olsanız bile, kan şekeri yüksek ve düşükleriyle başa çıkmak için hazırlıksız hissettiğiniz zamanlar olabilir. Sürekli olarak yüksek kan şekerine sahip olmak, uzun vadede sağlığınız için kesinlikle iyi olmasa da, çok düşük kan şekeri seviyesine sahip olmak, onu arttırmanın hiçbir yolu yoktur.Nereye giderseniz gidin yanınızda atıştırmalık taşıyarak kan şekerinde dalgalanmalara hazırlıklı olun. Yemekler arasında gün boyunca kan şekerini stabilize etmek için fındık, meyve, peynir veya yoğurt bulundurmak kolaydır.Ayrıca, glikoz seviyelerinin çok düşük olması durumunda, nereye giderseniz gidin kan şekeri artırıcı gıdaları saklamayı deneyebilirsiniz. Küçük kuru üzüm veya tek servisli meyve suyu kutuları bir tutamda kullanılabilir ve hareket halindeyken arabada, işte veya bir çantada saklanması kolaydır. Ayrıca şekerleme yapmak için daha iyi bir alternatiftir ve acil durumlar için de etkilidirler.Diyabetle yaşarken sürekli riskli davranışlarda bulunmak ateşle oynamak gibidir. Herkes zaman zaman şımartmayı hak ederken, ılımlılık uygulamada ve uzun vadeli sonuçları olabilecek alışkanlıklara düşmede büyük bir fark vardır. Çoğu zaman, tekrarlayan veya bağımlılık yapan davranışların ele alınması gereken temel bir sorunu vardır. Ekstra destek veya bir uzmandan yardım almaktan çekinmeyin; sağlığınız buna bağlı olabilir.