Türkiye'nin yaklaşık dörtte biri, son zamanlarda bel ağrısı geçirdiğini söylüyor. Ve neredeyse herkes hayatının bir noktasında sırt ağrısı yaşamayı bekleyebilir.

Bazen açıkça ciddidir: Yaralandınız veya bacaklarınızda uyuşma, güçsüzlük veya karıncalanma hissediyorsunuz. Elbette doktoru aramalısınız. Ancak rutin ve hafif bel ağrısı için evde deneyebileceğiniz birkaç basit ipucu.

Soğut. 
Buzun bir yaralanmadan sonraki ilk 24 ila 48 saat içinde en iyisidir, çünkü iltihabı azaltır.Sıcaklık, ağrıyı kapatmaya yardımcı olduğu ve kasları gevşetmeye yardımcı olduğu için iyi hissettirse de, ısı aslında iltihaplanma sürecini alevlendirir. 48 saat sonra isterseniz ısıtmaya geçebilirsiniz. Isı veya buz kullansanız da, yaklaşık 20 dakika sonra cildinizi dinlendirmek için çıkarın. Ağrı devam ederse bir doktorla konuşun.

Devam et. 
Dikenlerimiz vücudumuzun geri kalanı gibidir - hareket etmeleri gerekir. Günlük aktivitelerinizi yapmaya devam edin. Yatakları düzelt, işe git, köpeği gezdir. Kendinizi daha iyi hissettiğinizde, yüzme, bisiklete binme ve yürüme gibi düzenli aerobik egzersizler sizi ve sırtınızı daha hareketli tutabilir. Sadece aşırıya kaçmayın. Sırtınız ağrıyorsa maraton koşmanıza gerek yok.

Güçlü kal.
 Bel ağrınız azaldığında, sırt ekstansör kasları da dahil olmak üzere belinizi destekleyen kasları çalıştırarak gelecekteki sırt ağrısı ataklarının önlenmesine yardımcı olabilirsiniz.Omurganızın düzgün duruşunu ve hizalamasını korumanıza yardımcı olurlar. Güçlü kalça, pelvik ve 
karın kaslarına sahip olmak size daha fazla sırt desteği sağlar. Karın egzersizlerinden kaçının çünkü sırtınıza daha fazla baskı uygulayabilirler.

Uzatmak.
 Bütün gün masa sandalyenize çökerek oturmayın. Her 20 dakikada bir kalkın ve diğer yönde esnetin.Çoğumuz işimizde ileriye doğru eğilmek için çok zaman harcadığımız için, gün boyunca ayağa kalkmak ve geriye doğru esnemek önemlidir. Bacaklarınızı da uzatmayı unutmayın. Bazı insanlar yoga gibi düzenli bir esneme rutini yaparak sırt ağrılarından kurtulabilir.

Ergonomik düşünün.
 Çalışma alanınızı, bilgisayarınızın monitörünü görmek için öne eğilmek veya farenizi uzanmak zorunda kalmayacak şekilde tasarlayın. Sırtınızın alt kısmını destekleyen ve ayaklarınızın yere sağlam bir şekilde basmasını sağlayan bir masa sandalye kullanın.

Duruşuna dikkat et.
Yatmak, sırtınızın kilonuzu desteklemesini zorlaştırır. Ağır nesneleri kaldırırken duruşunuza özellikle dikkat edin. Asla belden eğilmeyin. Bunun yerine dizlerden bükün ve düzeltin.

Alçak topuklu giyin.
Kocaman topuklu ayakkabılarınızı daha alçak topuklular ile değiştirin. Yüksek topuklu ayakkabılar daha dengesiz bir duruş yaratabilir ve omurganızın alt kısmındaki baskıyı artırabilir.

Alışkanlıktan kurtulmak.
Sigara içmek omurganın osteoporozu ve diğer kemik problemleri riskinizi artırabilir. Osteoporoz sırayla omurganın kompresyon kırılmalarına neden olabilir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, sigara içenlerin sigara içmeyenlere kıyasla bel ağrısına sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu buldu.

Kilonuza dikkat edin. Kilonuzu boyunuza göre sağlıklı bir aralıkta tutmak için diyet ve egzersiz yapın. Fazla kilolu olmak omurganıza aşırı baskı uygular.