Görünüşe göre, çenenizde veya yanağınızda küçük bir pembe yumru ortaya çıkıyor. Minyatür bir sivilce gibi görünebilir - ama tam olarak değil. Bu yumrudan sonra benzer bir tane, sonra bir tane ve bir tane daha durur. Bir nokta kayboldukça, diğerleri çenenin ağzında, gülümseme hatlarında, yanaklarda ve hatta göz çevresinde küçük mahsullerde oluşmaya devam eder. Noktalar küçük irin yumruları gibi görünebilir ve biraz kaşıntılı, cimri veya pullu olabilirler - ya da hiçbir şey hissetmeyebilirler.

 Doktorlar bu durumun neden geliştiğini tam olarak anlamasa da, bunun çeşitli faktörler tarafından tetiklenebileceğini veya kötüleşebileceğini biliyoruz. Yaygın suçlular, yüzlere düzenli olarak günler veya haftalar boyunca uygulanan steroid kremleri (hidrokortizon, triamsinolon veya klobetasol gibi) içerir (bu, kortekslerin az ve seyrek olarak kullanılmasının bir nedenidir). Diğer katkıda bulunan faktörler arasında vücudun doğal hormonları, doğum kontrol hapları, bazı kozmetikler, bazı inhalerler, florür içeren diş macunları ve cilt üzerinde yaşayan normal, mikroskopik akarlar (düşünmek eğlenceli değildir, ancak herkesin ten rengi zararsız bir şekilde Demodex akarları barındırır!) .

İyi haber, perioral dermatitin oldukça tedavi edilebilir olmasıdır. Dermatoloğunuzun döküntüyü tamamen gidermenize yardımcı olma şansı yüksektir. İyileştirme tipik olarak reçeteli kremler veya jeller (metronidazol, klindamisin veya pimekrolimus gibi), haplar (düşük doz tetrasiklin ilacı gibi) ve herhangi bir kortizon kreminden yavaş, kademeli bir koniklik (döküntüleri geçici olarak sakinleştirebilir, ancak durur durmaz genellikle tekrar birikir). Tezgah üstü seçenekleri - klotrimazol kremi, topikal yıkamalar veya sülfa, benzoil peroksit, çay ağacı yağı veya adapalen jel içeren kremler gibi düşünüyorsanız, önemli araştırmalarla desteklenmediklerinin farkında olabilirler ve aslında cilt tahrişini kötüleştirir. Bir dermatoloğa ulaşana kadar en azından biraz yardımcı olabilir: sizi şüpheli hale getiren herhangi bir cilt bakım ürününü çıkarmak, gerektiğinde engebeli bölgesine az miktarda reçetesiz hidrokortizon krem ??uygulamak ve nazik cilt bakımına yapışmak hafif bir yüz temizleyici ve SPF içeren rahatlatıcı, kokusuz bir nemlendirici gibi ürünler.