Biz bu konuda ne yapacağız? Birçok doktor buna cevap verecektir: Kesinlikle hiçbir şey! Bu iyi huylu dış görünüm özelliği bir sorunu veya anormalliği temsil etmez ve tek olarak görülmesi gerekmez. Buna rağmen, selüliti en aza indirgemek için kozmetik olarak motive hissediyorsanız, geçici olarak yardımcı olabilecek bazı tedaviler vardır - en azından biraz.

 Ürünler: Kafein içeren kremler, cilt hücrelerini birkaç saat kurutularak selülit görünümünü geçici olarak iyileştirebilir. Uzun süreli iyileşme için, retinoidlerin uygulanması, cildi yavaşça güçlendirerek aylar boyunca çok ince, çok kademeli bir fayda sağlayabilir. Cildin tonunu dışarı çıkararak ve gölgeleri maskelemeye yardımcı olarak, bronzlaştırıcı selülit görünümünü de en aza indirmeye yardımcı olabilir.

 Cerrahi Yöntemler: Alt bölüm, ciltte fibrotik doku bantlarını parçalamak için bir iğne veya başka bir keskin aletin kullanıldığı ve selülit görünümünü potansiyel olarak iyileştirdiği bir prosedürdür. Estetik Cerrahi Dergisi'nden Ekim 2018 tarihli bir araştırmaya göre, Cellfina adı verilen FDA onaylı bir alt bölüm prosedürü uygulanan 25 kadınla yapılan bir çalışmada,% 95.6'sı üç ay sonra memnun olduklarını bildirdi. Çürük, şişme, ağrı ve enfeksiyon potansiyel risklerdir, ancak çalışmada ciddi bir yan etki bildirilmemiştir. Sonuçlar üç yıl kadar sürebilir.

 Enerji Tedavileri: Akustik (ses) dalga terapisi dahil olmak üzere selülitin azaltılmasına yardımcı olmak için cilde farklı enerji türleri yönlendirilebilir; cildi kalınlaştırmak ve selülit oluşumuna izin veren lifli bantları parçalamak için lazer enerjisi (Selülaz); selüliti ısıtmak ve parçalamak için radyofrekans (ThermiSmooth veya Profound gibi); veya kızılötesi ışık, radyofrekans enerjisi ve vakum emme (VelaShape) kombinasyonudur. Bilimsel çalışmalara göre, bu tedavilerin her biri en azından geçici bir yarar sağlayabilir. Ancak herhangi bir tıbbi prosedürde olduğu gibi, riskler vardır ve teknolojiler hakkında bilgi sahibi olan kurul sertifikalı bir doktorun bakımını almak önemlidir.

 Diğer Terapiler: Karboksiterapide, karbondioksit gazı, kan damarlarını ve cildin yeniden şekillenmesinin temel bileşenlerini uyararak, önerilen birkaç mekanizma ile selülitin azaltılmasına yardımcı olmak için cildin altına yönlendirilir. Endermologie, selülite eğilimli bölgelere masaj ve vakum emilmesini içeren bir kaplıca tedavisidir; yardım edip edemeyeceği konusunda çalışmalar karışık. Takviyeleri, iyonitermi tedavilerini (cilde hafif bir elektrik akımı sağlayan) veya mezoterapiyi (bitki, enzim, hormon veya diğer bileşenlerin enjeksiyonlarını) desteklemek için yeterli kanıt yoktur. Ve kriyolipoliz (CoolSculpting) ve liposuction yağları azaltabilirken, selüliti iyileştirmeleri beklenmez; liposuction bazı durumlarda daha da kötüleşebilir.

 Egzersiz: Herkes normal veya düşük vücut ağırlığına sahip olanlar bile selülit geliştirebilir. Ancak kas gücünü ve tonunu korumak ve vücut yağını azaltmak için düzenli olarak egzersiz yapan insanlar, istenmeyen çukurlaşmada iyileşme fark edebilir. Ve yüksek endorfin, yol boyuncaküçük bir selülit geliştirmiş olmamız yerine, vücudumuzun yapabileceği her şeye odaklanmamıza yardımcı olabilir.