The Matrix serisinin dördüncü filmi devam ederken, söylenti değirmeni sert bir şekilde çalkalanıyor. Hayranlar sürekli olarak bir sonraki filmin adı hakkında spekülasyon yapıyorlar.Asıl filmin adının ne olacağını bilmiyoruz, ancak sette bir makyaj sanatçısının aldığı bir hediyenin (şimdi silinmiş) bir resmini ve filme hitap eden bir notu yayınlamasının ardından bazıları The Matrix Resurrections'ı önerdi.

Şimdi, Warner Bros bu söylentilere yanıt vererek ScreenRant'a filmin şu anda isminin olmadığını söyledi. Yine de, Matrix Resurrections uygun bir isim gibi görünüyor, yeni filmde her ikisi de üçüncü bölümde ölen Keanu Reeves ve Carrie-Anne Moss'un Neo ve Trinity dönüşünü görüyor.Şu anda The Matrix 4'ün hikayesi hakkında çok fazla şey bilinmiyor, bu da Neo ve Trinity'nin nasıl geri döneceğine dair somut teoriler üretmenin zor olduğu anlamına geliyor. Ancak Reeves daha önce filmin The Matrix Revolutions'dan sonra geçeceğini açıklamış ve bir prequel ayarı nedeniyle geri dönmeyeceklerini doğrulamıştı.

Matrix 4 çekimlerine Mart ayında koronavirüs nedeniyle ara verilmişti ancak Ağustos ayında devam edebilmişti. Aralık 2021'de Amerika'da vizyona girmesi planlanan kamera arkası görüntüleri, Reeves ve Carrie-Anne Moss'un San Francisco'da çekim yaparken görüntülenmesiyle Şubat ayında ortaya çıktı.Yaz aylarında, yazar ve yönetmen Lilly Wachowski, Matrix filmlerinin trans deneyimi için bir alegori olduğunu doğruladı. İlk üç film yayınlandıktan sonra hem Lilly hem de Lana trans olarak çıktılar ve hayranlar daha sonra kahramanın yolculuğunun cinsiyet geçişi için bir metafor olup olmadığı konusunda spekülasyon yaptılar.

Lilly, “İnsanların The Matrix filmlerinden trans bir anlatı ile bahsetmesinden memnunum” dedi ve “onlara yolculukları boyunca bir ip atmanın bir parçası olduğum için minnettarım. Asıl niyetin bu olduğunun anlaşılmasına sevindim. Dünya buna pek hazır değildi. Kurumsal dünya buna hazır değildi.”