Sezonun başlarında, güneşe maruz kalan bölgeler - yüz, göğüs ve önkollar gibi - polimorf ışık patlaması adı verilen pembe, kaşıntılı bir döküntü geliştirebilir; cilt yazlık güneş ışığına adapte olurken yavaş yavaş kaybolur, ancak döküntü sonraki baharda tekrar ortaya çıkabilir. Sezonun ilerleyen saatlerinde, gerçekten ısındığında, miliaria (ter bezleri tıkanırsa) adı verilen küçük, kabarcıklı benzeri şişlikler veya vücut kıvrımlarında (cilt nemli kalır, maya veya diğer mikropların kızarıklık ve tahrişe neden olabilir). Bu döküntüler bazen önlenebilir - cildi serin ve kuru tutmak için elimizden gelenin en iyisini yaparsak, gölgeyi arar, aşırı UV ışınlarına ve yoğun saatlerden kaçınır ve dikkatli güneş koruması uygularız. Hidrokortizon kremi ve sade, yatıştırıcı nemlendiriciler bazı döküntüleri hafifletmeye yardımcı olabilir. Herhangi bir cilt döküntüsü şiddetli ise, çözülmezse veya kendinizi birkaç günden fazla kortizon kremine güveniyorsanız bulursanız doktorunuzu arayın.

 

Güneş yanığı. Sıcak bir günde kendimizi korumayı unutursak, bir noktayı kaçırırsak veya zamanında güneş koruyucu uygulamazsak, en iyimiz olabilir. Önleme her zaman en iyi tedavidir, çünkü güneş yanığı sadece acı verici ve rahatsız edici değildir - cilt kanseri ve cilt yaşlanması riskini artırırlar. Bu nedenle dermatologlar geniş şapkalar, koruyucu kıyafetler, en az SPF 30 ile her iki saatte bir ve yüzdükten veya terledikten sonra, gölgeyi aramak ve öğlen güneşinden kaçınmak için geniş spektrumlu güneş kremi öneriyorlar. Nikotinamid (B3 vitamini) veya antioksidan eğrelti özü içeren takviyeler Polypodium leucotomos, güneş korumasının yerini almasa da cildi UV ışınlarına karşı biraz daha dayanıklı hale getirebilir. Bir güneş yanığı meydana geldiğinde, güneşten kaçınmaya, sulu kalmaya, aloe üzerinde katliam veya günde iki kez zengin bir nemlendirici kremaya yardımcı olur ve ibuprofen veya aspirin gibi anti-enflamatuar bir ilacı düşünür. Ateş, bulantı, yaygın kabarcıklar veya vücut çapında semptomlar gelişirse, tıbbi bakım almanın zamanı gelmiştir.

 

 

Arayı. Güneş kremleri cilt sağlığı için önemlidir, ancak bazıları akneyi kötüleştirebilir. Dermatologlar, La Roche-Posay Anthelios Clear Skin Dry Touch Güneş Kremi, Geniş Spektrumlu SPF 60, CeraVe Ultra gibi lekesiz eğilimli cildin komedojenik olmayan (gözenekleri tıkamaması gerektiği anlamına gelir) etiketli hafif, yağsız bir formülle korunmasını önerir. -Light Nemlendirici Losyon SPF 30, Neutrogena Clear Face Likit Losyon Güneş Koruyucu, Geniş Spektrumlu SPF 55 veya EltaMD UV Şeffaf Geniş Spektrumlu SPF 46 Nemlendirici Yüz Güneş Koruyucu.

 

Melazma ve güneş lekeleri. Yaz aylarında güçlü ultraviyole ışığı, melazmayı (yanaklarda, üst dudakta, alında veya çene üzerinde renksiz cilt lekeleri) ve güneş lekelerini (dokümanlar güneş lentiginleri - temelde yetişkin çiller) hızlı ve dramatik bir şekilde koyulaştırabilir. Bu nedenle, yüksek SPF'ye sahip geniş spektrumlu bir güneş kremi (en az 30 ve ideal olarak 50 veya daha yüksek) önemlidir. Dermatoloğunuz bu lekelerin veya yamaların daha hızlı çözülmesine yardımcı olabilecek reçeteli tedaviler sunabilir; hidrokinon krem, retinoidler, kimyasal peelingler veya lazer veya hafif tedaviler içerebilir.

 

Yüzme sonrası döküntüler. Klor, cildi kurutabilir veya tahriş edebilir, bu da yaz aylarında nemlendiriciyi önemli hale getirir. Ve göle, nehre veya okyanusa daldıktan sonra, diğer reaksiyonları fark edebiliriz: yüzücü kaşıntısı (shistosomes adı verilen küçük organizmalara alerjinin neden olduğu kaşıntılı pembe lekeler), denizcinin patlaması (mayo altında oluşan şişlikler, yüksük denizanası, Atlantik ve Karayiplerde bulunan unguiculata'ya cilt reaksiyonu, denizanası sokmaları (genellikle kaşıntılı, şişmiş veya hassas olabilen ciltte welts olarak görülürler) veya Vibrio savunmasız olarak adlandırılan potansiyel olarak ciddi bir enfeksiyon - cilt yaralarına, kabarcıklara ve muhtemelen tehlikeli bir kan dolaşımı enfeksiyonuna yol açabilen bir okyanus bakterisi. Bu sorunları önlemek veya tahmin etmek zor olabilir, ancak herhangi bir su kütlesine daldıktan sonra tatlı su ile durulamaya yardımcı olabilir. Birçok reaksiyon, bir veya iki hafta içinde seyrini sürdürür, ancak şiddetli veya ağrılı bir döküntü, açık yaralar, ateş veya diğer önemli semptomlar geliştirirseniz doktorunuzu arayın.

 

Böcek ısırıkları. Kimse onlardan bağışık değildir, ancak düzinelerce rüzgar yapan bir kişinin papüler ürtiker denilen bir durumu olabilir - ısırıklara alerjik bir reaksiyon. DEET veya pikaridin içeren böcek spreyleri, koruyucu kıyafetlerle birlikte bunların önlenmesine yardımcı olabilir. Bir ısırık olduğunda, hidrokortizon kremi şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir veching (kortizon kremleri uzun süreli kullanım için tasarlanmamıştır), antihistaminik ilaçlar (tezgah üstü loratidin, setirizin, feksofenadin veya difenhidramin), buz paketleri, soğuk havlular veya soğuk bir losyon gibi. Eğer iyileşmeyecek, akıtan, kanamayan veya enfekte gibi görünmeyen bir yeriniz varsa doktorunuzu arayın.

 

Zehirli meşe veya sarmaşık. Dünyadaki birkaç madde zehirli meşe ve zehirli sarmaşık bitkileri gibi çılgınca kaşıntılı döküntülere neden olabilir. Yaprakları, gövdesi ve kökleri, ciltte birikebilen, kızarıklığa, kızarıklığa ve hatta 3 ila 4 hafta sürebilen kabarcıklara neden olan urushiol adı verilen doğal bir yağ içerir. Yağ sabun ve su ile yıkanır, bu yüzden banyo yaptıktan sonra etrafa yayılamaz veya başkalarına geçirilemez - ancak kıyafetinden veya kürkünde urushiol toplanmış bir köpekten alabiliriz. Bitkileri tanıyın ve kaçının (eski bir deyim olarak, “üç yaprak bırakırsanız, olsunlar” görürseniz), ormanda olacaksanız maruz kalabilecek cilt bölgelerini örtün, kıyafetleri doğrudan Daha sonra çamaşır yıkayın ve temas ettiğinden şüpheleniyorsanız cildi sabun ve suyla iyice yıkayın. Kalamin losyonu ve yulaf ezmesi banyoları kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir ve bir doktor gerektiğinde kortizon kremleri veya hapları reçete edebilir - döküntüler yoğun veya yaygınsa, çok fazla yüz şişmesi varsa veya nedeniyle uyuyamazsanız kaşıntı.

 

Kene ısırıkları. Daha sıcak aylar, şüphesiz yürüyüşçüler, kampçılar ve bahçıvanlara tutunmayı bekleyen çimenli, ormanlık alanlarda gizlenen aç keneler için en yoğun mevsimdir. Bir kene ısırığı genellikle hiçbir şey gibi hissetmez (bu yaz zaten şüpheli olmayan hastalardan ikisini kopardım), bu yüzden ormanda veya bahçede dışarıdaysanız cildinizi yaratıklara karşı kontrol edin. Bir tane bulursanız, siteyi sürtünme alkolüyle temizleyin ve kene sıkıca çekmek için cımbız kullanın veya yardım için doktorunuzu arayın. Lyme veya Rocky Mountain Spotted Fever gibi hastalıkları yaymak için 24 saat veya daha uzun süre ciltte bir kene olması gerektiği düşünülmektedir. Kene ısırmasından sonra kızarıklık, kızarıklık, ateş, ağrı ve ağrı veya diğer semptomlar gelişirse doktorunuzu aramanız önemlidir.

 

Margarita dermatiti. Tüm cilt döküntüleri arasında en lezzetli olanı olarak düşünün: Kireç, limon veya diğer botaniklerin bir sıçrama ile birlikte güneşe maruz kalması, bazen ellerde veya önkollarda, bazen kabarcıklar veya kaşıntı ile birlikte renksiz bir yamaya yol açabilir. Fitofotodermatit olarak adlandırılan bu uygunsuz durum genellikle iki ila üç hafta içinde çözülür, ancak geride kalan koyu lekeler daha uzun süre kalabilir.

geliştirirseniz doktorunuzla konuşun).