Taj Saltaneh (1883-1936), 1843'ten Mayıs 1896'ya eşi Turan es-Saltaneh tarafından Pers Kralı Naser al-Din Şah'ın kızı olan Qajar Hanedanı'nın Fars bir prensesiydi.

Amir Hussein Khan Shoja’-al Saltaneh ile evlendi ve dört çocuğu, iki kızı ve iki oğlu vardı. Daha sonra boşandılar. Şiiri O Taj'ı kendisi için yazan Fars şair Aref Qazvini'nin aşk ilgisiydi.Ve ayrıca aşkına karşılık bulamayan 13 kişi onun için inhitar girişiminde bulundukları söyleniyor.

Tac Saltaneh, İran'daki kadın hakları ve feminist için bir öncüdür. İran'ın yeraltı kadın hakları grubu Anjoman Horriyyat Nsevan veya Kadınlar Özgürlük Derneği'nin (Kadın Özgürlüğü Derneği) 1910 dolaylarında kadınlar için eşit haklar için çalışan tanınmış bir kurucusuydu.

Haftada bir kez evinde edebi salonlara ev sahipliği yapan bir yazar, bir ressam, bir entelektüel ve aktivistti. Mahkemede başörtüsü çıkaran ve batı kıyafetleri giyen ilk kadındı.


Tacirce'deki Zahir od-Dowleh Mezarlığı'na gömüldü. Hayatı ve yazarı ve feminist rolü, Tahran Üniversitesi'nden Harvard'a kadar üniversitelerde Orta Doğu eğitiminin bir konusudur.