İnsanlarda konuşma, iletişim için gerekli tüm sesleri çıkarmamızı sağlayan ses aygıtı üzerinde hassas bir kontrol gerektirir.Gevezelik, bebeklerin ve küçük çocukların, ses aygıtı üzerinde motor kontrol kazanarak ve ünlüleri , ünsüzleri (örneğin, 'ba' ve 'ga') taklit eden sesler çıkararak konuşma seslerini pratik etmelerini sağlar. insan dilini tanımlayan ritmiklik (örneğin, 'da'da'da).Ancak, insanlar tek sesli öğrenenler değildir. İnsan olmayan memelilerde gevezelik olduğuna dair kanıt, çok az sayıda türde bulunur, bunlardan biri daha büyük kese kanatlı yarasadır.

Bu yarasaların babıldama davranışı, insan bebek gevezeliğine benzetilirken, yarasalardaki babıldama davranışı resmi değerlendirmeden yoksundur.Smithsonian Tropikal Araştırma Enstitüsü'nde araştırmacı olan yardımcı yazar Dr. Ahana Fernandez, “Yavrular gevezelik ederken, yetişkin eğitmenlerin vokal taklidi yoluyla yetişkin vokal repertuarının bir bölümünü öğreniyorlar” dedi."Bu, yavruların gevezelik etmesini çok ilginç bir davranış haline getiriyor çünkü bize öğrenmenin ne zaman gerçekleştiğini söylüyor ve örneğin sosyal çevre gibi farklı faktörlerin öğrenme başarısını nasıl etkilediğini ve nasıl etkilediğini incelemek için harika fırsatlar sunuyor."

Fernandez ve meslektaşları, vahşi doğada 20 yarasa yavrusunun sesini kaydederek bebek yarasaların gevezelik davranışlarını araştırdı.Bu yavruların gevezelik özelliklerini, insan bebeklerde gevezeliği karakterize eden özelliklerle karşılaştırdılar.Bulgularına göre, sadece gevezelik davranışına dair açık kanıtlar bulmakla kalmadılar, yarasa yavrusu gevezelikleri, insan bebeklerdeki babıldamaya çarpıcı bir şekilde benziyor - kanonik hecelerin taklidi ve ritmiklik de dahil olmak üzere aynı sekiz özellikle karakterize ediliyor."Yavru gevezeliği çok belirgin bir vokal davranıştır, tünekten oldukça uzakta duyulabilir ve gevezelik nöbetleri 43 dakikaya kadar sürer ve gevezelik ederken yavrular yetişkin erkeklerin şarkısını öğrenir" dedi. Dr. Martina Nagy, Leibniz Evrim ve Biyoçeşitlilik Bilimi Enstitüsü'ndeki Museum für Naturkunde'de araştırmacı.

Leibniz Evrim ve Biyoçeşitlilik Bilimi Enstitüsü ve Freie Müzesi'ndeki Museum für Naturkunde'de araştırmacı olan yardımcı yazar Dr. Lara Burchardt, “Yavru gevezeliği, insan bebek gevezeliklerindeki karakteristik hece tekrarına benzer şekilde, hecelerin ikilenmesi ile karakterize edilir” dedi. Universität Berlin."Ayrıca, yavru gevezelikleri ritmiktir ve hem erkek hem de dişi yavrularda meydana gelir - bu, yalnızca genç erkeklerin gevezelik ettiği ötücü kuşlarla güçlü bir tezat oluşturur."

Leibniz Evrim ve Biyoçeşitlilik Bilimi Enstitüsü'nde Museum für Naturkunde'de doktora sonrası araştırmacı olan Dr. Mirjam Knörnschild, “Sesi öğrenen iki memelinin vokal pratik davranışları arasındaki bu zorlayıcı paralellikleri görmek büyüleyici” dedi."Çalışmamız, evrimini incelemek için insan dilinin biyolojik temellerine odaklanan disiplinlerarası biyodilbilim alanına katkıda bulunuyor.""Sesli bir öğrenme üzerinde çalışın, gevezelik eden yarasa türleri, nihayetinde bize insan dilinin evrimsel kökenini daha iyi anlamamız için bulmacanın başka bir parçasını verebilir.""Yarasalarımızın uzun vadeli verilerin gerekli olduğu doğal ve sosyal tarihini derinlemesine anlamadan bulgular mümkün olmazdı."